Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Месец: май 2026

ТРАДИЦИИТЕ ОЖИВЯВАТ В СТРЕЛЧА: Запознайте се с майсторите на Алеята на занаятите!

На 30 май в центъра на гр. Стрелча ще усетим силата на българския дух! Като част от Шестия фестивал на етеричните култури и туризма, емблематичната „Алея на занаятите“ще се разположи под открито небе, за да ви срещне с истински пазители на родното творчество.

Ето кои невероятни занаятчии ще представят магията на своите ръце и ще ви вдъхновят да творите:

  • Нонка Солакова – „Веселата работилничка“ за ръчна везба
    Нонка създава уникални ръчно изработени бродерии, сувенири и творчески изделия с огромна любов към традициите. „За мен е истинска радост да предавам занаята“, споделя тя. Специално за вас: По време на фестивала Нонка организира вълнуващи работилници за деца и възрастни. Всеки ще може да научи основни техники и сам да сътвори нещо красиво!
  • Ангелина Нешева – Пазител на автентичната българска памет
    Цветовете и шевиците на нейните носии разказват истории за българския дух. Ангелина Нешева изработва автентични носии и униформи за национално дружество „Традиция“ и сдружение „Единение“ за цялата страна. Нейно дело са историческите облекла за филма „Ботев“, както и за мащабни проекти като „Пеене на пръстени“, „Да съхраним културата, традициите и творчеството“ и „Първо сме българи“. Надникнете в нейното творчество и вижте красотата на носиите от Бъта тук: https://youtu.be/yxOVvQr2YOk?si=Itfz46AjVAv2-XRH&sfnsn=mo
  •  Кръстьо Грънчаров – Изкуството на пет поколения майстори -Майсторът, под чиито пръсти земята и огънят се срещат, за да вдъхнат живот на традиционното българско грънчарство. Това е свещен занаят, който се предава с обич в неговото семейство вече пет поколения наред. Ще можете отблизо да се докоснете до това древно родово изкуство и да видите как се ражда изяществото.
  • Заповядайте с цялото семейство, за да подкрепим българските занаяти, да потворим заедно на свеж въздух в безплатните работилници и да се насладим на празника!

Повторно пръскане срещу кърлежи и бълхи предприема Община Стрелча

Администрацията на Община Стрелча уведомява жителите на общината, че на 28 май 2026 г. /четвъртък / на територията на града и кметствата ще бъде извършено повторно третиране на зелени площи на обществени места (паркове, градинки и др.) за унищожаване и профилактика на кърлежи, бълхи и други вредители.

Използваните за третиране препарати са напълно безопасни за хората, бозайниците и птиците.

Третирането ще се осъществи по следния график:

20:00 – 20:30 часа – с. Блатница;

20:40 – 21:10 часа – с. Свобода;

21:20 – 21:50 часа – с. Смилец;

22:00 – 22:30 часа – с. Дюлево;

22:40 – 02:00 часа – гр. Стрелча

С оглед здравето и безопасността на жителите и гостите, Община Стрелча препоръчва на гражданите да спазват следните мерки:

  • Носете необходимите лични предпазни средства, когато посещавате открити зелени площи, особено когато сте извън населените места, които не са поддържани;
  • Не разхождайте домашния си любимец на места с висока тревна растителност;
  • Погрижете се за редовното обезпаразитяване на домашния си любимец;
  • При ухапване от кърлеж, алергична реакция от ухапване на насекомо и пр., обърнете се за съдействие към медицинско лице;
  • Поддържайте ниско окосена тревата в обектите, които стопанисвате и прилежащите към тях тротоарни площи;
  • Изхвърляйте окосената трева, събраните клони, листа и други отпадъци на обозначените за това места.

Заключителна среща по проект Инсталиране на фотоволтаични системи (ФЕЦ) в съществуващи социални услуги, делегирана от държавата дейност и закупуване на електрически превозни средства, включително свързани зарядни станции за предоставяне на социални услуги в Община Стрелча“

Община Стрелча организира заключителна среща по проект „Инсталиране на фотоволтаични системи (ФЕЦ) в съществуващи социални услуги, делегирана от държавата дейност и закупуване на електрически превозни средства, включително свързани зарядни станции за предоставяне на социални услуги в Община Стрелча“, реализиран по процедура BG-RRP-13.009 в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост.

Заключителната среща ще се проведе на 27 май 2026г. (сряда) от 16:00 часа в залата на Младежки дом, гр. Стрелча.

По време на срещата ще бъдат представени изпълнените дейности, постигнатите резултати и ползите от реализирания проект за социалните услуги на територията на общината.

Община Стрелча отдаде заслужено признание на учителите и дейците на културата по случай 24 май

С тържествен празничен коктейл, организиран от ръководството на Община Стрелча, бяха почетени учителите, културните дейци и хората, които със своя труд и отдаденост пазят духовността и бъдещето на общината. Събитието, посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, премина в тържествена и емоционална атмосфера.

Специален домакин на вечерта бе кметът на Община Стрелча – инж. Георги Павлов, който лично приветства присъстващите и изрази своята благодарност към всички просветни и културни дейци за тяхната всеотдайност, професионализъм и принос към развитието на местната общност.

В своето слово инж. Павлов подчерта, че именно учителите и духовните будители са хората, които изграждат бъдещето на Стрелча, възпитават младите поколения и съхраняват българските традиции, култура и национална идентичност.

По време на официалната церемония кметът връчи почетни плакети на ръководителите на образователни, културни и социални институции в общината в знак на признателност за тяхната активна и достойна работа. Отличени бяха представители на читалищната дейност, музейното дело, социалните услуги и образованието.

Кулминация на вечерта бе церемонията по връчване на престижните отличия „Учител на годината“, присъдени след оценка на специално назначена експертна комисия към Община Стрелча. Наградите бяха връчени лично от кмета инж. Георги Павлов, който поздрави всеки един от отличените преподаватели за високия професионализъм и приноса им към развитието на образованието в общината.

Наградените учители тази година бяха:

·  Мирела Андонова Маслева – отличена в категория „Предучилищен етап“;

·  Стойна Динчева Караджова – „Начален етап“;

·  Мария Георгиева Стоянова – „Прогимназиален етап“;

·  Евгения Дончева Парталска – „Гимназиален етап“;

·  Енчо Иванов Божков – носител на най-високото отличие за „Цялостен принос за развитие на образованието в община Стрелча“.

По инициатива на кмета инж. Георги Павлов всеки учител и преподавател получи специален персонален празничен подарък като израз на благодарност от ръководството на общината.

Вечерта завърши с празничен коктейл, много емоции и аплодисменти. Ръководството на Община Стрелча още веднъж заяви своята категорична подкрепа към образованието, културата и хората, които с труда си превръщат Стрелча в място с дух, традиции и бъдеще.

Тържествено честване на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Община Стрелча, СУ „Св. св. Кирил и Методий“, НУ „Паисий Хилендарски“, ДГ „Д-р Стайко Стайков“ и НЧ „Просвещение 1871г.“, организират Тържествено честване на Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност на 24-ти май /неделя/ пл. „Дружба“ от 11:00 часа.

Община Стрелча ще отбележи VI-ти фестивал на туризама и етеричните култури с прояви на 27-ми, 29-ти и 30-ти май 2026г.

Община Стрелча, НЧ „Просвещение-1871г.“ и НУ „Паисий Хилендарски“ организират VI-ти фестивал на туризама и етеричните култури.

Програма:

27 май 2026 г. /сряда/ – Закрит плувен басейн – 16:00 часа – Състезание по плуване.

29 май 2026г. /петък/ – 20:00 часа – Откриване на VI-ти Фестивал на туризма и етеричните култури; Празничен концерт със специалното участие на Ансамбъл „Чудесия“ и фолклорните групи към НЧ „Просвещение-1871г.“, гр. Стрелча.

30 май 2026 г. /събота/ – 11:30 часа – „Пътят на розовото масло“ – розобер в розовата градина и посещение в „Старата розоварна“.

пл. „Дружба“ – 20:00 часа – Празничен концерт със специалното участие на Йордан Николов и фолклорен ансамбъл „Гайтан“, мажоретен състав и ученици от НУ „Паисий Хилендарски“, гр. Стрелча.

Съпътстващи прояви:

30 май 2026г. /събота/ пл. „Дружба“

  • Алея на ароматите – продажба на артикули, произведени от етерични масла
  • Алея на занаятите – продажба на артикули по традиционни български занаяти
  • Местна туристическа борса
  • Ден на отворените врати в „Старата розоварна“ гр. Стрелча
  • Прожекция на филм „Роза Дамасцена – царицата на стрелчанската земя“

СЪОБЩЕНИЕ за забрана паленето на стърнища, слогове, крайпътни ивици и сухи треви.

Уважаеми граждани и гости на община Стрелча,
Във връзка със Заповед №  371/05.05.2026 г. на  кмета на община Стрелча за обявяване  настъпването на „Восъчна зрялост” на житните култури в община Стрелча се забранява:

  • Паленето на стърнища, слогове, крайпътни ивици и сухи треви под каквато и да е форма и цел, както и пушенето в близост до узрели житни блокове.
  • Паленето на открит огън, тютюнопушенето и паркирането на МПС в площите с Паленето на открит огън, тютюнопушенето и паркирането на МПС в площите с прибиране на реколтата и изораване на стърнищата.
  • Паленето на огън и изгарянето на отпадъци в сметищата и депата.

При констатиране на нарушения на виновните лица ще бъдат налагани санкции. Паленето на стърнища, слогове, крайпътни ивици, сухи треви и други растителни остатъци, причинява изгаряне на всички органични съставки в повърхностния почвен слой и води до увреждане на околната среда. Унищожават се микро- и макроорганизми, които подпомагат естествения почвообразуващ процес и благоприятстват плодородието. Засягат се гнезда на много птици, полезен дивеч и др. Процесите на изгаряне водят до интензивни загуби на атмосферен кислород и обратното натрупване на въглероден диоксид. Създават се условия за опожаряване на отделни дървета и храсти, а при наличие на неблагоприятен вятър и за засягане на цели растителни масиви, чувствителни зони и защитени територии. В тази връзка Община Стрелча  призовава гражданите да бъдат изключително внимателни и отговорни в действията си, с цел не допускане на случайни пожари. В случай, че станете свидетел на умишлени палежи или пожар, моля сигнализирайте на тел. 03532/ 20-20. Съобщение (.docx).

Община Стрелча отбеляза тържествено 150-годишнината от Априлското въстание с програма, съчетаваща историческа памет, силни послания и активно участие на местната общност.

Преди 150 години огънят на Априлското въстание изпепелява Стрелча и оставя след себе си тишина – тежка като пепел. Но под нея остава нещо по-силно от страха – волята за свобода. Век и половина по-късно градът възкреси паметта, в която живее силата на онези, които не се предадоха. Всяко едно събитие от юбилейната програма, организирана от Община Стрелча, НЧ „Просвещение-1871“ и Исторически музей, бе разказ за саможертва и нишка, която свързва миналото и настоящето, за да напомни, че свободата не е даденост, а наследство, което се пази. Именно изстраданата, а не дадената свобода бе силен акцент в тържественото слово на кмета на община Стрелча инж. Георги Павлов. Като подчерта централната роля на стрелчанския революционен комитет наред с тези на Копривщица и Панагюрище, той заяви, че „на тази свята земя се ражда не просто въстание – ражда се пример. Пример за чест, дълг и любов към България“.

В тържествените ритуали участие взеха военослужещи от Съвместното командване на специалните операции с командир Божидар Бойков, които със своята прецизност и дисциплина придадоха тържественост и тежест на събитието. В тържествените ритуали участие взеха военослужещи от Съвместното командване на специалните операции с командир Божидар Бойков, които със своята прецизност и дисциплина придадоха тържественост и тежест на събитието.

Сред официалните гости на честването на 29 април бяха ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България д-р Йорданка Чобанова, народният представител Стефан Мирев, областният управител на област Пазарджик Любомир Гечев, изпълнителният директор на Българската агенция за експортно застраховане (БАЕЗ) Владимир Георгиев, директорът на ОДМВР – Пазарджик старши комисар Сълко Литов, кметовете на общините Панагюрище и Брацигово – Желязко Гагов и Надежда Казакова, кметовете на Бъта и Попинци – Георги Александров и Гено Галчев, началникът на РУ – Панагюрище главен инспектор Петко Шотлеков, Проф. Д-р Диляна Вичева, общински съветници и представители на държавни институции.

Програмата започна с благодарствен молебен в храм-паметник „Архангел Михаил“, отслужен от отец Стоян Стоянов. Пред паметника на Панайот Волов се проведе възпоменателен митинг, по време на който с военни почести бе издигнат националният флаг на Република България. Ученичката от 12 клас в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ Стиляна Шотлекова изпълни стихотворението „Средногорското въстание“ от стрелчанина Ангел Неделев, написано през 1906 г., и върна присъстващите към тревожните и героични дни на 1876 година. По повод годишнината бе получен поздравителен адрес и поднесен венец от името на президента на Република България Илияна Йотова. На героите бе отдадена заслужена почит с поднасяне на венци и цветя от името на институции и официални гости.

В следобедните часове Исторически музей – Стрелча откри експозицията „Националноосвободителните борби на българите“. Мария Илиева представи пред ученици от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ мултимедиен урок на тема „Райна Княгиня – женският символ на свободата и смелостта“, а г-жа Елисавета Георгиева направи демонстрация пред учениците как се везе знаме.

Вечерната програма започна с шествие на паметта, водено от кмета на община Стрелча инж. Георги Павлов, а кулминацията бе историческата възстановка „Смърт или свобода. Април 1876 г.“, която превърна площада в жива сцена от миналото. Създадена от Мариана Няголова и Енчо Божков, със заглавие инспирирано от необичайния надпис на стрелчанския революционен комитет “ Смърт или свобода“ емоционалното представление беше реализирано от учители и ученици от СУ „Св. св. Кирил и Методий“, НУ „Паисий Хилендарски“, самодейни състави към НЧ „Просвещение 1871“, както и клубове на НД „Традиция“ от Копривщица, Хисаря, Съединение и Златица. Век и половина по-късно на площада на съвременна Стрелча оживяха съдбовните събития от1876-та – от първите искри на бунта до саможертвата на героите.

Тържествената заря постави достойния финал на признателността с днешна дата.

Тържественото отбелязване на годишнината нямаше да бъде възможно без съдействието на Министерски съвет на Република България, както и на подкрепата на дарителите и спонсорите, към които Община Стрелча изразява своята искрена благодарност: Медицински център „Стрелец“, „Димпекс 82“ ЕООД, „Филип Инвест“ ЕООД, „Еко-Хидро-90“ ООД, „Бунай“ АД, „Дрийм Оптик“ ЕООД, „Хипократ 2004 – д-р Златка Божкова“, „Орбиана“ ЕООД, ЗК „Съзнание“, „Маринела Форест – 2012“ ЕООД, ПК „Барикади“, „Джунов Прецизън Оптик“ ООД, ЕТ „Ефи-220 – Енчо Фингаров“, „Астроида“ ООД, „Сесил 04“ ЕООД, „Оптикс“ АД, Тексим Банк, Фондация „Асарел“, „Деян Александър“ ЕООД, Иван Иванов Караиванов, „Кис-2019“ ЕООД и „Вимпета“ ЕООД.