Стрелча достойно отбеляза Националния празник на Република България – 3 март
С тържествена церемония, признателност и дълбоко уважение към свещеното дело на Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г. Стрелча отбеляза 148-ата годишнина от Освобождението на България.
3-ти март отново събра жители и гости на града в знак на почит към историческия подвиг на войските на руския император Александър II и героичната саможертва на Българското опълчение. Празничният ден започна с благодарствен молебен за здраве и благоденствие в храм-паметник „Св. Архангел Михаил“, отслужен от свещеник Стоян Стоянов. В молитвено единение присъстващите сведоха глава пред паметта на загиналите за свободата на Отечеството. Официалната церемония на площад „Дружба“ започна с ритуал по издигане на знамената на Република България и Европейския съюз. Честта да бъдат знаменосци имаха ученици от СУ „Св. св. Кирил и Методий“, които с достойнство и гордост изпълниха своята роля. Сред официалните гости беше Радка Енчева-Кочева – главен експерт към РЕКИЦ – Пазарджик, представители на образователни, културни и обществени институции, както и много граждани. В тържественото си слово кметът на община Стрелча инж. Георги Павлов припомни думите на летописеца на Априлското въстание – стрелчанинът Мильо Тодоров Балтов, които звучат със същата сила и днес: „Народът ни жадуваше свобода и не щеше да търпи теглото“. Той призова да бъдем достойни за тази жажда и да пазим свободата с единство и любов към България. В знак на признателност бяха поднесени венци и цветя пред паметника на освободителя на града – полк. Николай Аркадиевич Тимирязев. Почит към героите отдадоха представители на Община Стрелча, Общински съвет-Стрелча, СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, НУ „Паисий Хилендарски“, ДГ „Д-р Стайко Стайков“, НЧ „Просвещение-1871“, Исторически музей-Стрелча, както и признателни граждани. Празничната програма бе наситена с вълнуващи изпълнения на учениците от НУ „Паисий Хилендарски“ – вокалната група по Национална програма „Заедно в изкуствата и в спорта“ с ръководител Стефка Стефанова и възпитаниците на учителите Парашкева Роглекова, Стойна Караджова и Донка Мичева от III клас. С талант и родолюбив плам те допринесоха за тържествената атмосфера на деня. Честването продължи в салона на НЧ „Просвещение-1871“ с празничен концерт, посветен на 3 март, подготвен от самодейните състави от общината. С песни, стихове и театрални изпълнения публиката развълнуваха ПГ „Роден край“, ПГ „Стрелица“, ПГ „Родолюбци“, Дует „Мелодика“, Литературен клуб „Богдан Овесянин“ и Самодейният театрален колектив при читалището. В празничната програма се включиха и НЧ „Отец Паисий–1936 г.“ – с. Блатница, НЧ „Георги Михайлов-Силата–1908 г.“ – с. Смилец и НЧ „Зора–1928 г.“ – с. Дюлево и Детска група Весели звънчета“ към ЦСРИ гр. Стрелча. На участниците в концерта бяха поднесени подаръци от Българския червен кръст като израз на признание за тяхната отдаденост и принос към съхраняването на българските традиции и духовност. Кулминация на тържественото честване на националния празник стана изпълнението на емблематичната песен „Моя страна, моя България“. Силният финал прозвуча като завет – да пазим свободата, да почитаме историята и да предаваме любовта към Родината на следващите поколения.






