Празникът на розата тази година съвпадна с Международния ден на детето и общинска администрация бе подготвила детско
шоу с участието на художника Константин Анастасов и поетесата Елена Дамянова. По време на забавленията бяха раздадени награди на отличените деца в съпътстващия празника конкурс за рисунка на асфалт с учениците от НУ „Паисий Хилендарски”.
За втора поредна година за „Царица роза- Стрелча 2013г.” бе избрана Ваня Ублекова, ученичка от 10- ти клас в СОУ „Св. Св. Кирил и Методий”.
Откриването на етнографска експозиция в Исторически музей – Стрелча бе следващото събитие от програмата за празника. Етнографската изложба цели да покаже богатата традиционна материална култура на хората от Стрелча. Тя е представена в няколко тематични плана:
стрелчански носии, умението на стрелчанката да изработи домашно тъкани платове - чрез експонирането тъкачен стан и предмети, свързани с подготовката на платното и различни видове тъкани – бало за женско и мъжко облекло, чеиз на момите, пребири. Самите носии – работна и празнична с отделните си части, украшения и накити показват мястото и ролята на отделния човек в общността и характерните за Стрелча цветове и орнаменти. В изложбата достойно място е отредено и на предметите от домашния бит – бъклици, гърнета, медни съдове, тави, жътвени и други инструменти, както и предмети обслужващи скотовъдството.
Мажоретният състав към НУ „Паисий Хилендарски”, отборът по Таекуон-до от Стрелча, танцовият състав „Чудесия” и шествието на младостта, красотата и цветята допълниха празничното настроение. След официалното приветствие на кмета на
Празникът завърши с илюминации.
общината Иван Евстатиев розопроизводители и гости на града се радваха на песните на Стефан Диомов и неговата група „Петте сезона”.
Първият празник на розата е отбелязан на 15- ти юни 1996- та година.Организиран е от община Стрелча и „Българска роза- Пловдив” ЕАД. От тогава денят е традиция- провежда се всяка година в първата събота на месец юни. Сред гостите на празника тогава са били председателя на Народното събрание акад. Благовест Сендов, народни представители, кметове на общини. Първата стрелчанска „Царица роза” е Рени Георгиева с подгласнички Мария Мърхова и Недялка Атанасова. Тогава е проведено и първотошествие на младостта, красотата и цветята. През 1996- та година на председателя на НС е връчено и предложение за приемане на закон за розите.
В община Стрелча има 6 хиляди декара маслодайни рози. 1 000 човека са ангажирани с отглеждането им. За производството на 1 кг. розово масло са необхдими 3.5- 4 тона розов цвят. Годишно в община Стрелча се произвеждат около 1, 5 тона розово масло.
През тази година изкупната цена за килограм розов цвят се движи между 2.60 и 2.70 лв. Добивът е около 500 килограма розов цвят от един декар, което се равнява на средното за страната количество.
Маслодайнта роза се отглежда в община Стрелча от най- дълбока древност. Предполага се, че е пренесена от Изтока. Най- разпространената маслодайна роза е от вида „Rosa Damascenа”. Според санскритската литература дестилацията и получените при дестилацията продукти, са били познати на старите индийци. Науката сочи, че и персийците също са познавали розовото масло. Първите по- подробни сведения за дестилацията на розите са открити в съчиненията на арабския историк Ибн Халдин.Той твърди, че розовата вода още от 8-ми, 9-ти век е важна търговска стока на персийците, която се продавала в Европа, Китай и Южна Индия.