По традиция тържественото честване започна с благодарствен молебен, отслужен от Негово високоблагоговейнство свещеноиконом Стефан Табаков и Негово благоговейнство свещеник Стоян Стоянов в храм „Свети Архангел Михаил".
По-късно под знака на държавните символи - химна на Република България и националното знаме, Стрелча отдаде почитта си към загиналите в официалната церемония на площад „Дружба".
В тържественото си слово кметът на общината инж. Георги Павлов засвидетелства признателността си към всички отдали живота си за свободата на България и призова да се учим от твърдостта и непокорността на стрелчанските участници в Априлското въстание, които чрез единствената въоръжена стрелешка чета доведоха докрай борбата за освобождение.
"Днес повече от всякога сме отговорни пред мъчениците, които платиха цената за свободна България", завърши той.
В духа на родолюбива гордост тържеството продължи с церемония по награждаване на младия стрелчанин Танислав Иванов Иванов за спечелената престижна европейска награда на организацията, която управлява европейското интернет пространство EURid. Неговият уебсайт, който презентира българските исторически и туристически забележителности, сред които тези на Стрелча, спечели първото място сред 863 номинации от цяла Европа.
За принос за популяризиране на Стрелча кметът инж. Павлов връчи на Танислав плакет и грамота, а от страна организаторите на конкурса, които бяха гости на тържеството той получи плакет и други награди.
Пред паметника на полковник Николай Тимирязев, обявил свободата на града на 31 декември 1877 г. по стар стил, в знак на признателност бяха поднесени венци и цветя от Община Стрелча, Общински съвет - Стрелча, СУ „Св. Св. Кирил и Методий", НУ „Паисий Хилендарски”, ДГ „Д-р Стайко Стайков", НЧ „Просвещение-1871", Исторически музей и граждани.
Празничната програма в чест на националния празник продължи с концерта на талантливия, добре познат и очакван с желание от стрелчани Ученически духов оркестър към СУ „Любен Каравелов" - гр. Копривщица.
Едни от най-вълнуващите стихове, посветени на събитията от Руско-турската освободителна война от 1877-78 година - "Опълченците на Шипка", прозвуча в изпълнение на Кунка Якова и Цветко Маврудиев.
Индивидуалните фолклорни изпълнения на Нелина Орашъкова и Димитър Кунчев вдъхновиха присъстващите да завършат празника по-най- българския начин- с кръшно хоро.