„1878 година е съдбоносна за нашата история. Преди 136години каузата на българската свобода постига своя връх и народът ни се ражда отново.
На 31- ви декември 1877 година драгунският полк на полковник Тимирязев освобождава Стрелча. „Братушките” са посрещнати с огромно вълнение и радост! Още сутринта на 1- ви януари 1878- ма година дивизионът на Тимирязев напуска Стрелча и се отправя по пътя за Пазарджик, преследвайки отстъпващите турски подразделения. Руските войници участват в освобождението на Пловдив и превземането на Одрин на 10- ти януари 1878 г. В руско- турската освободителна война загиват над 200 000 хиляди руски войни.Стотици хиляди руски интелигенти също се записват доброволци във войната и идват безкористно да помогнат на братския славянски народ.
И тази руска саможертва е част от българската история и пред нея сме длъжни дълбоко да се поклоним на днешния ден. Може и да не се харесва на някой, но руската славянска кръв е неразривно свързана с нашата свобода.
Нашата признателност за тази саможертва вече има своя израз с изграждането на бюст- паметника на освободителя на Стрелча- полковник Тимирязев. Той бе открит на 3-ти март миналата година, за да се помни подвига на руските войни!
Уважаеми Дами и господа,
Най-сърдечно Ви поздравявам с Националния празник !
Да живее България!”, каза в словото си кметът на община Стрелча Иван Евстатиев
По повод Националния празник почетен караул пред паметниците на Васил Левски, Панайот Волов, Христо Ботев и полк. Тимирязев бе даден от ученически батальон „Васил Левски” под ръководството на подп. Михаил Неделев. Венци и цветя пред паметниците на героите бяха поднесени от председателя на Общински съвет- Стрелча Мариана Няголова, общински съветници, жители и гости на града.
Децата от мажоретния състав при НУ „Паисий Хилендарски” зарадваха присъстващите със своите изпълнения. Честването продължи с рецитал на учениците от основното училище и деца от ОДЗ „Д-р Стайко Стайков”.
Бюст- паметникът на полк. Николай Аркадиевич Тимирязев бе открит на 3-ти март 2013-та година по повод 135 години от Освобождението.
Бюст- паметникът бе открит по инициатива на кмета на община Стрелча Иван Евстатиев, със съдействието на дарители- имената на които са изписани на плоча. Дело е на скулптора Спас Киричев.
Оскъдните исторически документи безспорно доказват, че начело на дивизиона от Екатеринославския драгунски полк, който прогонва последните табори на Искен дер паша и освобождава Стрелча, е полковник Николай Аркадиевич Тимирязев.
Знаем, че той е бил бележит юрист и уважаван общественик. Изявил се с дейността си по отношение гражданските и имуществените права на малолетни, непълнолетни и граждани в неравностойно положение. Като борец за граждански права той е признат за „Почетен опекун".
В Руско-турската война (1877-1878 г.) участва като полковник в командния състав на Лейб-гвардейския конно-гренадирски полк, в 4-ти драгунски Екатеринински полк и пo-късно в 9-ти драгунски Казански полк.
Участвал е в боевете при Плевен, Гривица, Телиш, Етрополе, връх Баба, Златица, Пловдив, Асеновград и в освобождението на Стрелча. С частите си достига до Родосто на Мраморно море. През август 1878 г. с поделенията си по море се завръща в пристанище Николаев и е демобилизиран.