Гости: 7 Регистрирани: 0 На тази странница: 2 Регистрирани: 4, най-новият: adm_str3
Задължителни превантивни мерки за предотвратяване разпространението на чумата по дребни преживни животни
вторник 20 август 2024 - 14:08:58
Във връзка със Заповед № РД 11- 1925/31.07.2024 г. на д-р Светлозар Патарински - Изпълнителен директор на Българска агенция по безопасност на храните относно усложнената епизоотична обстановка в Румъния и Гърция по отношение на заболяването чума по дребните преживни животни и опасността от разпространение на болестта, Общинската епизоотична комисия взе решение за въвеждане на задължителни превантивни мерки за предотвратяване разпространението на чумата по ДПЖ на територията на община Стрелча:
Забранява се: • провеждане на изложби, пазари или други събирания на дребни преживни животни; • придвижване на овце и кози на територията на страната, без да са придружени от ветеринарномедицинско свидетелство за извършен клиничен преглед и кръвни проби; • транспортиране и търговия на неидентифицирани животни.
Собствениците на животновъдни обекти за отглеждане на ДПЖ е необходимо задължително да предприемат следните мерки с цел превенция от възникване на заболяването. • Засилени мерки за биосигурност в животновъдните обекти (използване на дезинфекционна площадка, индивидуално предпазно облекло, ръкавици за еднократна употреба, маска и т.н.); • По възможност избягване смесването и кръстосване на пътищата на придвижване и паша (водопои, мери, пасища, пътища) на отделни стада в населените места, посещение на други животновъдни обекти; размяна и споделяне на животни, инвентар, превозни средства с други животновъдни обекти. • При поява на клинични признаци или съмнение за контакт със заразени животни следва веднага да бъде уведомен обслужващия ветеринарен лекар .
Чумата по дребните преживни животни не е опасна за хората, но е изключително заразна за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби. Болестта се предава чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез замърсени с вируса фуражи, оборудване, превозни средства и постеля. За предпазване от заразяване едно от най-важните изисквания е да не се купуват животни без изяснен произход. На територията на област Пазарджик до момента не е регистрирано заболяването чума по ДПЖ. За избягване разпространение на заболяването е нужен строг контрол при придвижването на животни, унищожаване на болни и дезинфекция. При възникване на чума по ДПЖ ще се спазват нормативните разпоредби.