Във връзка с Писмо с Вх. № С - 7840/27.11.2024 г. от Областен управител на област Пазарджик по повод издадени Заповед № РД- 234/27.11.2024г. на Областен управител на област Пазарджик, Заповед № РД 11- 2951/25.11.2024 г. на Изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните и Заповед ПЗ-3-484/26.11.2024г. на директора на ОДБХ- Пазарджик относно обявено огнище на болестта Чума по дребните преживни животни и опасността от разпространение на болестта, Общинската епизоотична комисия взе решение за въвеждане на задължителни превантивни мерки за предотвратяване разпространението на чумата по ДПЖ на територията на община Стрелча, а именно:
Забранява се:
• Търговията, придвижването и транспорт на дребни преживни животни с изключение на тези, предназначени за незабавно клане само в кланици разположени на територията на област Пазарджик и след извършен клиничен преглед, термометриране и разрешение от официален ветеринарен лекар или на такива, преминаващи транзит;
• Организиране на пазари и изложби на дребни преживни животни;
• В случаите на извършване на транспорт на ДПЖ след разрешение на ОВЛ транспортните средства подлежат на задължителна дезинфекция преди товарене и след разтоварване на животните;
• Търговията, придвижването и транспорт на едри преживни животни, отглеждани в обекти заедно с дребни преживни животни с изключение на:
а) тези предназначени за незабавно клане и след разрешение от официален ветеринарен лекар
б) животни от държави членки, преминаващи транзит;
в) транспортиране на ЕПЖ след получаване на разрешение от ЦУ на БАБХ.
Собствениците на животновъдни обекти за отглеждане на ДПЖ е необходимо задължително да предприемат следните мерки с цел превенция от възникване на заболяването.
1. Да засилят мерките за биосигурност в животновъдните обекти;:
- съхраняват в закрити помещения фуража, с който изхранват животните;
- не допускат достъпа на диви птици;
- дезинфекцират всички влизащи и излизащи в обекта транспортни средства, с дезинфектант активен срещу вируса на чума по ДПЖ, като използват дезинфекционна площадка, индивидуално предпазно облекло, ръкавици за еднократна употреба, маска и т.н.
2. Собствениците на животновъдни обекти/ЖО/ за лична консумация-”заден двор” да декларират отглежданите животни по вид и брой в съответното кметство и ги подадат за вписване в информационна система на БАБХ;
3. Да избягват смесването и кръстосване на пътищата на придвижване и паша (водопои, мери, пасища, пътища) на отделни стада в населените места, посещение на други животновъдни обекти; размяна и споделяне на животни, инвентар, превозни средства с други животновъдни обекти
4. При поява на клинични признаци или съмнение за контакт със заразени животни следва веднага да бъде уведомен обслужващия ветеринарен лекар и кмета на населеното място.
Чумата по дребните преживни животни не е опасна за хората, но е изключително заразна за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби. Болестта се предава чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез замърсени с вируса фуражи, оборудване, превозни средства и постеля. За предпазване от заразяване едно от най-важните изисквания е да не се купуват животни без изяснен произход.
За избягване разпространение на заболяването е нужен строг контрол при придвижването на животни, унищожаване на болни и дезинфекция. При възникване на чума по ДПЖ ще се спазват нормативните разпоредби.