Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Месец: март 2026

Община Стрелча подписа дарителски договор с „ОПТИКС“ АД

На 25 март, кметът на Община Стрелча инж. Георги Павлов подписа договор за дарение с изпълнителния директор на „ОПТИКС“ АД инж. Иван Чолаков.

Компанията предоставя финансова подкрепа в размер на 10 000 евро, която ще бъде насочена към инициативи в сферата на културата, образованието и спорта.

Община Стрелча изразява благодарност за последователната подкрепа и партньорството, чрез които се реализират значими проекти в полза на местната общност.

„Екоклас“ обединява децата на Стрелча в кауза за по-чиста природа.

Община Стрелча, съвместно с ЕКОПАК България, отново дава старт на образователната инициатива „Екоклас“, насочена към насърчаване на разделното събиране и рециклиране сред деца и ученици над 5-годишна възраст.

Кампанията ще се проведе в периода от 25 март до 5 май и ще обхване училищата и предучилищните групи към детската градина на територията на общината. Основната ѝ цел е да информира и мотивира децата и техните семейства да събират разделно пластмасови бутилки и алуминиеви кенчета, като по този начин допринасят за по-чиста околна среда в Стрелча.

В рамките на инициативата участниците ще събират празни пластмасови бутилки и кенчета в чували, като е необходимо те да бъдат смачкани, за да заемат по-малко място.

Финалът на кампанията ще се състои на 5 май, когато представители на Община Стрелча ще отчетат събраните количества, а ЕКОПАК България ще организира извозването им за рециклиране.

Най-активният клас от всяко училище, събрал най-голямо количество отпадъци (в килограми), ще получи голямата награда – грамота и билети за кино в София. Класовете, класирани на второ и трето място, ще бъдат отличени с волейболни и футболни топки. Специални награди са предвидени и за най-малките участници – децата от детската градина.

През последните години кампанията „Екоклас“ се утвърди като успешна инициатива, която съчетава обучение, отговорно поведение и състезателен дух, постигайки впечатляващи резултати.

И тази година се очаква тя да предизвика широк интерес и активно участие.

Успех на всички участници!

Дискусия в Стрелча за духа на Априлското въстание и чудесата на Средна гора.

Васил Кацаров:  „Стрелча заема достойно място в Априлското въстание, а честванията се реализират изцяло със сили и средства на местното общество“

В Младежкия дом в Стрелча се проведе дискусия, посветена на 150-годишнината от Априлското въстание и чудесата на Средна гора, организирана от Община Стрелча и вестник „Стандарт“. Срещата бе водена от заместник-кмета на общината Васил Кацаров и Славка Бозукова – председател на „Общество културно наследство“ и издател на вестник „Стандарт“, които откриха дискусията и приветстваха гостите. Участие взеха председателят на Общински съвет – Стрелча инж. Рашко Генчев, директорът на дирекция „Българите зад граница и училищната мрежа“ в Министерство на образованието и науката Борис Шейнин, директорът на Регионален исторически музей – Пазарджик Борис Хаджийски, географът проф. Веселин Бояджиев и етнологът д-р Анелия Овнарска‑Милушева, както и представители на образователни и културни институции, ученици и граждани от общината. В своето изказване г-н Васил Кацаров отбеляза, че Стрелча заема достойно място в събитията от Априлското въстание. Той припомни ролята на местните родове и активното участие на стрелчани в националноосвободителната борба, както и тежките удари, които градът е понесъл по време на потушаването на въстанието, когато населението било принудено да напусне домовете си. Кацаров акцентира върху необходимостта историческата памет да се предава на младите поколения, за да се съхрани уважението към героите и събитията, свързани с борбата за свободата на България. Той подчерта, че по повод честванията на 150 години от избухването на Априлското въстание програмата се реализира без помощта на държавата – изцяло със средства и усилия на местно ниво – благодарение на активното участие на местните културни и образователни институции, както  и граждански организации. Дарина Костова Кацарова от III „б“ клас на НУ „Паисий Хилендарски“ развълнува присъстващите с изпълнение на „Балада за Райна Княгиня, а десетокласничките от СУ „Св. св. Кирил и Методий“ Моника Младенова и Теодора Ръкова представиха презентация за Априлското въстание в града, припомняйки важни събития и личности от местната история. Малко известна история за донския казак Андрей Иванович Золотухин разказа нашата съгражданка Василка Кичукова. Според преданията, по време на обсадата на Стрелча, докато говорел на руски, привлякъл вниманието на османските войници и разкрил присъствието на донски казаци в района. Паралелно със срещата бе открита изложбата „Чудесата на България – в сърцето на Средна гора“, представяща 15 големи фотопана с емблематични обекти от културно-историческото и природното наследство на България и област Пазарджик. Г-жа Славка Бозукова отбеляза значението на инициативи като тази за съхраняване на националната идентичност и изтъкна уникалността на обекти като Жаба могила.

Дискусията и изложбата се превърнаха в урок по родолюбие и историческа памет, потвърждавайки живия интерес на общността към историята и културното наследство.

kmet g pavlov

Кметът на община Стрелча инж. Георги Павлов до председателя на БАН: Градът отново е пренебрегнат в призива на БАН за 150 години от Априлското въстание

Кметът на Стрелча инж. Георги Павлов изпрати писмо до председателя на Българската академия на науките по повод националния призив „150 години Априлско въстание“, в който градът не е сред посочените въстанически центрове. В него се заявява, че ролята на Стрелча в събитията от 1876 г. за пореден път е пренебрегната, въпреки историческите свидетелства за активното участие на местното население, многодневните сражения и пълното опожаряване на селището след потушаването на въстанието. Кметът посочва, че стрелчани ще продължат да отстояват историческата истина и да пазят паметта за събитията чрез ежегодните чествания и възстановки.

Пълният текст:

Вижте повече: https://www.bta.bg/bg/news/bulgaria/oficial-messages/1078013-obshtina-strelcha-natsionalniya-priziv-150-aprilsko-vastanie-i-otsastvieto-na?fbclid=IwY2xjawQXz9xleHRuA2FlbQIxMABicmlkETBPQ1dKbDB3a1A4YWo3ZTNNc3J0YwZhcHBfaWQQMjIyMDM5MTc4ODIwMDg5MgABHu2zRaXxKbqnt-I1xfQtGIVgEwtwLuzmkhwbcgqa4aagSG7MHlbYETd4R4wq_aem_OD5PVYsdLRBql6ryV3NIrQ

Община Стрелча отбелязва 150 години от Априлското въстание с богата програма от събития

ПРОГРАМА ЗА ЧЕСТВАНЕ НА 150 ГОДИНИ ОТ АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ В ОБЩИНА СТРЕЛЧА

През 2026 година се навършват 150 години от избухването на Априлското въстание – едно от най-значимите събития в българската история и символ на стремежа на българския народ към свобода и национално достойнство.

По този повод Община Стрелча, съвместно с културни и образователни институции, организира поредица от инициативи, които ще се проведат в периода март – май 2026 г. Програмата включва конкурси, дискусии, културни прояви, изложби, възпоменателни церемонии и историческа възстановка.

Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на 29 април 2026 г., когато ще се проведат благодарствен молебен, възпоменателен митинг, военен ритуал и празнична заря.

Община Стрелча кани всички жители и гости на града да се присъединят към събитията и заедно да отдадем почит към героите, жертвали живота си за свободата на България.

Пълната програма на събитията е публикувана по-долу.

Стрелча достойно отбеляза Националния празник на Република България – 3 март

С тържествена церемония, признателност и дълбоко уважение към свещеното дело на Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г. Стрелча отбеляза 148-ата годишнина от Освобождението на България.

3-ти март отново събра жители и гости на града в знак на почит към историческия подвиг на войските на руския император Александър II и героичната саможертва на Българското опълчение. Празничният ден започна с благодарствен молебен за здраве и благоденствие в храм-паметник „Св. Архангел Михаил“, отслужен от свещеник Стоян Стоянов. В молитвено единение присъстващите сведоха глава пред паметта на загиналите за свободата на Отечеството. Официалната церемония на площад „Дружба“ започна с ритуал по издигане на знамената на Република България и Европейския съюз. Честта да бъдат знаменосци имаха ученици от СУ „Св. св. Кирил и Методий“, които с достойнство и гордост изпълниха своята роля. Сред официалните гости беше Радка Енчева-Кочева – главен експерт към РЕКИЦ – Пазарджик, представители на образователни, културни и обществени институции, както и много граждани. В тържественото си слово кметът на община Стрелча инж. Георги Павлов припомни думите на летописеца на Априлското въстание – стрелчанинът Мильо Тодоров Балтов, които звучат със същата сила и днес: „Народът ни жадуваше свобода и не щеше да търпи теглото“. Той призова да бъдем достойни за тази жажда и да пазим свободата с единство и любов към България. В знак на признателност бяха поднесени венци и цветя пред паметника на освободителя на града – полк. Николай Аркадиевич Тимирязев. Почит към героите отдадоха представители на Община Стрелча, Общински съвет-Стрелча, СУ „Св. Св. Кирил и Методий“, НУ „Паисий Хилендарски“, ДГ „Д-р Стайко Стайков“, НЧ „Просвещение-1871“, Исторически музей-Стрелча, както и признателни граждани. Празничната програма бе наситена с вълнуващи изпълнения на учениците от НУ „Паисий Хилендарски“ – вокалната група по Национална програма „Заедно в изкуствата и в спорта“ с ръководител Стефка Стефанова и възпитаниците на учителите Парашкева Роглекова, Стойна Караджова и Донка Мичева от III клас. С талант и родолюбив плам те допринесоха за тържествената атмосфера на деня. Честването продължи в салона на НЧ „Просвещение-1871“ с празничен концерт, посветен на 3 март, подготвен от самодейните състави от общината. С песни, стихове и театрални изпълнения публиката развълнуваха ПГ „Роден край“, ПГ „Стрелица“, ПГ „Родолюбци“, Дует „Мелодика“, Литературен клуб „Богдан Овесянин“ и Самодейният театрален колектив при читалището. В празничната програма се включиха и НЧ „Отец Паисий–1936 г.“ – с. Блатница, НЧ „Георги Михайлов-Силата–1908 г.“ – с. Смилец и НЧ „Зора–1928 г.“ – с. Дюлево и Детска група Весели звънчета“ към ЦСРИ гр. Стрелча. На участниците в концерта бяха поднесени подаръци от Българския червен кръст като израз на признание за тяхната отдаденост и принос към съхраняването на българските традиции и духовност. Кулминация на тържественото честване на националния празник стана изпълнението на емблематичната песен „Моя страна, моя България“. Силният финал прозвуча като завет – да пазим свободата, да почитаме историята и да предаваме любовта към Родината на следващите поколения.